Co-2 fraxional laser

لیزرهای لایه بردار پالس هایی کوتاه از نور با انرژی بالا هستند که توسط ساختارهایی از پوست شامل آب و کروموفور جذب می شوند و نور به انرژی گرمایی تبدیل شده و بخش هایی از پوست را لایه به لایه تخریب می کند حال پوست شروع به ترمیم ناحیه آسیب دیده میکند همانطور که زخم بهبود میابد پوست سالم و جدید جایگزین پوست آسیب دیده می شود . برخی از انواع لیزر نیز وجود دارند که با مکانیسم گرم کردن پوست باعث جوانسازی پوست و سفتی آن می شود بدون اینکه باعث زم شدن سطح پوست شود

لیزر CO2 از جمله لیزرهایی است که برای لایه برداری پوست به شکل شایع کاربرد دارد .

Erbium

نیز اغلب کاربرد دارد .

 

 

این لیزرها بسیار دقیق بوده و آسیب اندکی به پوست و بافتهای اطراف می رساند اغلب در ناحیه صورت کاربرد دارد ولی در سایر نواحی بدن نیز قابل استفاده است، دست گردن و سینه به دلیل نازک بودن پوست

بایستی با درجات مناسبتری زده شوند زیرا قدرت ترمیم این نواحی از سایر نواحی کمتر است بنابراین بهتر است در این نواحی از لیزرهای کم توان استفاده شود.

لیزرهای لایه بردار نسل جدید اثرات بهتر و عوارض کمتری دارند و شامل

  لیزر فرکشنال :که به شکل بخشهای میکروسکوپی نور به پوست تابیده شده بنابراین  یک سری  نقاط از پوست دچار زخم شده و نقطه مجاور سالم باقی می ماند در نتیجه بدون ایجاد خونریزی عمل انجام می شود .

 

لیزر Erbium

یک لیزر سطحی و خفیف است که برای چروکهای سطحی و مشکلات پوستی خفیف کاربرد دارد .

 

لیزرهای لایه بردار با مکانیسم مادون قرمز  یا اینفرارد

لایه های عمقی پوست را هدف قرار داده و با ایجاد گرما باعث سفتی و جوانسازی پوست می شود .

نحوه انجام

نواحی مورد درمان ضد عفونی شده و توسط بی حسی موضعی بی حس می گردند در برخی از موارد داروهای ضد استرس و آرامبخش در برخی از افراد تجویز می شود ، از عینکهای مخصوصی برای محافظت از چشمان شما استفاده می شود و از یک حوله مرطوب در نواحی اطراف محل لیزر استفاده شده تا پالسهای اضافی را جذب کند لیزر از پوست شما عبور کرده و هر پالس کمتر از چند میلی ثانیه طول می کشد در حین انجام کار ممکن است سطح پوست با یک گاز خیس یا آغشته به نرمال سالین خنک شود یا بافتهای حاصل از تخریب لیزر برداشته شوند دفعات تکرار لیزر بر روی یک ناحیه به رنگ پوست و وسعت ناحیه درمان بستگی دارد مثلا در اطراف چشم اغلب 1 با 2 بار در یک جلسه لیزر تکرار می شود در پوستهای ضخیم یا پوستهایی با ضایعات زیاد ممکن است در یک جلسه چندین بار لیزر شود pass))

 نواحی ازپوست که لیزر به آنها تابیده ممکن است سوزشی مختصرداشته باشد اغلب خونریزی وجود ندارد یا حداقل است.

پس از اتمام کار ناحیه درمان با یک پماد مخصوص یا پانسمان پوشیده می شود .

اینکار اغلب در مطب پزشک قابل انجام است پس از انجام لیزر زمان معینی برای بهبود ناحیه بر اساس  عمق نفوذ لیزر و ناحیه درمان نیاز است ، مثلا زمانیکه کل صورت لیزر شده نسبت به زمانی که فقط ناحیه کوچکی لیزر شده دوره بهبود طولانی تر است .

ناحیه درمان شده ممکن است زخم باشد یا به رنگ صورتی و متورم و برای چند روز دردناک باشد بنابراین توصیه می شود از پک سرد و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ژلوفن یا بروفن جهت کاهش درد و التهاب استفاده شود.

در حالیکه رشد مجدد پوست رخ می دهد ممکن است پوست برای چند هفته قرمز باشد ،مراقبت از پوست در این دوره تابهبود کامل اهمیت زیادی دارد پوست باید روزانه چند مرتبه با آب سرد شسته شود تا از ایجاد عفونت و کراست جلوگیری شود ولی نبایستی از صابون یا پاک کننده استفاده شود ، مرتبا بایستی پماد یا پانسمان برای مرطوب نگه داشتم زخم و بهبود ترمیم تمدید شوند

 از مواجهه با آفتاب خود داری شده و مرتبا از ضد آفتاب استفاده شود.

 در افرادی که سابقه تب خال در اطراف دهان دارند بایستی از قرص  اسیکلویر استفاده نمایند

 پس از انجام کار بایستی با فواصل معین توسط پزشک معاینه شوید.

.کاربردها:

.چروک های پوستی

 

اسکارهای سطحی ایجاد شده توسط آکنه – جراحی یا تروما

تغییرات رنگدانه ای پوست مثل لنتیگوی آفتابی – لکه های کافئوله یا شیرقهوه ای و…

افراد با پوستهای روشن که به خوبی از آفتاب محافظت کنند نسبت به پوستهای تیره اثرات بهتر را ب مدت زمان بهبود کمتر تجربه می کنند .

 

موارد زیر کاندید مناسبی برای لیزر نیستند:

 

سابقه تغییر رنگ پوست –اسکار پوستی و فیبروز بدنبال لیزر درمانی

بیماران با بیماری های خود ایمنی و هر بیماری که خونرسانی پوست دچار نقص شود لذا ترمیم به تعویق افتد

سابقه اسکار کلوئید یا هیپرتروفیک

استفاده از ایزوترتینوئین با دوز بالا در 6-12 ماه گذشته

زیرا ریسک عوارض و اسکار را افزایش می دهد

وجود عفونت فعال باکتریایی یا ویروسی در پوست

 

اثرات:

تیپ پوستی

وضعیت پوست

تبحر پزشک معالج

شیوه زندگی

همگی بر روی اثرات کوتاه مدت و بلند مدت لیزر اثر دارند

برخی از انواع مشکلات پوستی یا اسکار ها نسبت به انواع دیگر بهتر به درمان پاسخ می دهند

به صورت کلی لیزر های لایه بردار اثرات مناسب و عوارض اندکی دارند .

چروک های اطراف چشم و دهان که در اثر مواجهه با آفتاب ایجاد شده پاسخ بهتری به لیزر های لیزر های لایه بردار یا باز سازی کننده سطح می دهند.

چروک های ایجاد شده در اثر حرکات مکرر عضله مثل خط خنده و چروک های پیشانی با این لیزرها بهبود میابند ولی به طور کامل محو نمی شوند  زیرا فعالیت مکرر عضله ادامه دارد .

اسکار های خفیف تا متوسط نیز پاسخ مناسبی به درمان می دهند ولی اسکار های شدید و عمیق خیر

 

 مشاهده نتایج درمانی لیزر ممکن است تا چند ماه به طول بیانجامد

 

خطرات

تورم

خارش

کراست یا دلمه

درد از عوارض گذرا بعد از لیزر هستند

قرمزی : ممکن است6-12 هفته و گاه 6 ماه در برخی به طول بیانجامد برخی از افراد بدنبال استرس ممکن است دچار برافروختگی یا قرمزی ناحیه درمان شوند که به مرور رفع می گردد

 

ایجاد لک پوستی بیشتر در افراد با پوستهای تیره که مراقبت مناسبی از زخم ندارند که با سایر درمانها یا به مرور و به خودی خود رفع می شود در مواردی ممکن است پوست رنگدانه خود را از دست بدهد و این عارضه برای 6-12 ماه یا به شکل دائم باقی بماند

تحریک پوستی  و بر افروختگی یا تشدید آکنه در افراد با پوستهای مستعد آکنه

اسکار (نادر است ) و قابل درمان

اکتروپیون ( بسیار نادر است و در درمانهای تهاجمی اطراف چشم در

گذشته دیده می شد که پوست پلک شل و سابقه جراحی پلک داشتند)

 

انتظار از درمان:

 

بدلیل تخریب سطح پوست در این لیزر ها مراقبت مناسب از پوست در طی پروسه بهبود ضروری است .

بایستی تمامی مراقبتهای ذکر شده توسط پزشک را انجام داده و در فواصل معین ویزیت شوید در صورت هرگونه عفونت به پزشکتان مراجعه نمایید بایستی توضیحات کامل را در رابطه با هدف از درمان از پزشک خود دریافت نموده و انتظار واقع بینانه ایی داشته باشید و بدانید که ممکن است از چندین هفته تا چندین ماه نیاز به زمان  باشد تا نتایج دیده شوند.

در برخی از مواقع نیاز به چندین جلسه درمان می باشد.

 محافظت در مقابل آفتاب و عدم مواجهه با آفتاب زیرا پوست جدید ممکن است در اثر مواجهه با آفتاب دچار تغییرات رنگ شود زیرا به آفتاب حساس تر است.

 

 

پلینگ شیمیایی ودرمو ابریژن

از دیگر تکنیکهای رایج مورد استفاده هستند اگرچه متد انجام متفاوت است ولی مکانیسم آنها همانند لیزر تخریب لایه بیرونی پوست و رشد مجدد پوست است.

انتخاب روش درمانی لیزر یا پیلینگ یا درموابریژن بسته به ناحیه درمان شرایط بیمار تیپ پوستی تجربه پزشک معالج  و ترجیح بیمار در بسیاری از موارد ترکیبی از درمان بهترین نتایج را دارد.