فهرست مطالب

آنچه باید در مورد لیفت با نخ بدانید

تا چند وقت پیش، تنها راه درمان افتادگی و شل شدگی پوست صورت، مانند فک و گونه‌های افتاده، جراحی لیفت صورت بود. روی‌هم‌رفته، درحالی‌که درمان‌های بازسازی پوست می‌توانند تا حدی به بازگرداندن سفتی پوست کمک کنند، اما زمانی که پوست شل می‌شود، فقط تیغ جراحی است که می‌تواند آن را از بین ببرد.

هرچند تا زمانی که جراحی لیفت صورت کاملاً ضرورت پیدا نکرده است، رویکرد استفاده از ترکیبات تزریقی و باز‌سازی پوست برای بسیاری از بیماران کارآمد است زیرا همه مایل یا قادر به جراحی نیستند. اگر شما نیز جزء این گروه هستید، احتمالاً با شنیدن این خبر خوشحال می‌شوید که روشی وجود دارد که شکاف بین جوان‌سازی غیرتهاجمی صورت و جراحی لیفت صورت را از بین برده است؛ این روش لیفت با نخ نام دارد.

لیفت با نخ چیست؟

لیفت با نخ روشی است که در آن از بخیه‌های موقت برای ایجاد لیفتی ظریف اما «محسوس» در پوست ایجاد می‌شود. متخصص پوست و زیبایی به‌جای اینکه پوست شل بیمار را با استفاده از روش جراحی بردارد، بخشی از پوست را با استفاده از نخ‌های استاندارد لیفت می‌کند. با این کار پوست اندکی کشیده می‌شود و درنتیجه حالت افتادگی پوست تا حدودی برطرف می شود. نخ علاوه بر اینکه برای لیفت پوست ایده‌آل است، با تحریک «کلاژن سازی» در اطراف موضع نخ با فرایند پیری پوست مبارزه می‌کند. این امر به دلیل نقش حیاتی کلاژن در فرایند پیرشدن پوست از اهمیت زیادی برخوردار است.

کلاژن تاثیر بسزایی بر وضعیت پوست دارد. کلاژن علاوه بر اینکه در ترمیم زخم بکار می‌رود، در حفظ استحکام، حجم و انعطاف‌پذیری پوست نیز کمک می‌کند. با افزایش سن، بدن به‌تدریج کلاژن کمتر و کمتری تولید می‌کند تا اینکه 80٪ ضخامت پوستمان تا سن 70 سالگی کاهش می‌یابد. این کاهش حجم و قدرت پوست یکی از اصلی‌ترین علل افتادگی و چین‌وچروک‌های پوستی هستند. با ضعیف شدن پوست، دیگر قدرت تحمل بافت‌های زیرین خود را ندارد؛ این بدان معناست که نیروی جاذبه باعث افتادگی و شل شدن پوست می‌شود. زمانی که افتادگی پوست هنوز وخیم نشده است، تحریک کلاژن سازی در پوست (با افزایش ضخامت و آب‌رسانی به پوست) می‌تواند باعث کاهش شلی و افتادگی پوست و (با تقویت پوست) مانع از بدتر شدن وضعیت آن شود.

به‌عبارت‌دیگر، لیفت صورت با نخ روش جوان‌سازی مداوم و پیش‌رونده برای بافت‌های صورت است. مراجعه کنندگانی که به‌منظور تحریک کلاژن سازی، لیفت با نخ انجام می‌دهند به‌تدریج متوجه بهبود سفتی و قوام پوست خود خواهند شد. تا زمانی که نخ‌های بخیه در جای خود باشند، فرآیند ترمیمی بدن به‌طور مداوم فعال است زیرا بدن می‌خواهد موضع تزریق نخ را ترمیم کند و نخ‌های لیفت را از بین ببرد. بدن ما ازنظر بیولوژیکی طوری برنامه‌ریزی‌ شده است که به این شکل در برابر وجود جسمی خارجی در پوست واکنش نشان دهد. خوشبختانه، ازآنجایی‌که نخ‌های بکار رفته برای عمل لیفت در زیر پوست بسیار ظریف هستند، بیمار متوجه هیچ‌کدام از فرایندهای رخ‌داده در زیر پوست خود نمی‌شود. بیشتر افراد بعدازاین که بافت اطراف نخ تزریق شده ترمیم می‌شود، اصلاً وجود نخ‌ها را در زیر پوست خود احساس نمی‌کنند.

لیفت با نخ چه مزیتی بر جراحی لیفت صورت دارد؟

ازنظر بسیاری از مراجعه کنندگان، بزرگ‌ترین مزیت انجام لیفت با نخ نسبت به لیفت صورت توسط جراحی دوره نقاهت بسیار کوتاه لیفت با نخ است. زمانی که بیمار با جراحی صورت خود را لیفت می‌کند، نیاز به یک دوره نقاهت دارد که در مقایسه با لیفت با نخ این دوره طولانی تر است.

از سوی دیگر، بهبود لیفت با نخ نسبتاً ساده است. لیفت با نخ را می‌توان به‌جای بیهوشی عمومی تحت بی‌حسی موضعی انجام داد؛ برخی بیماران پس از لیفت با نخ دچار اندکی درد، قرمزی و تورم در موضع لیفت می‌شوند ولی در هر روی مراجعین پس از لیفت با نخ می‌توانند بلافاصله به سر کار خود برگردند. اگرچه بهبود لیفت با نخ چندان نیاز به مراقبت‌های ویژه آن‌چنانی ندارد اما بهتر است که مراجعان در زمان درمان اندکی احتیاط کنند و تا حداقل یک هفته پس از لیفت با نخ باید خیلی مراقب باشند که هنگام تمیز کردن صورت یا استفاده از مرطوب کننده‌ها فشار زیادی به صورت خود وارد نکنند. همچنین باید سعی کنند هنگام خواب سر خود را اندکی به سمت بالا بگیرند تا مستقیماً روی صورت خود غلت نزنند.

لیفت با نخ به دلیل غیرتهاجمی بودن روشی کم‌خطر است. در این روش، عملاً هیچ خطری بابت زخم، کبودی شدید، خونریزی یا سایر مشکلات پس از لیفت با نخ وجود ندارد. به‌ندرت پیش می‌آید که بیماری دچار سوزش یا عفونت شود و یا بخیه‌های زیر پوست نمایان شوند؛ هرچند، در صورت بروز چنین اتفاقاتی، بخیه‌ها را می‌کشند و صورت شخص به حالت قبل برمی‌گردد.

درنهایت، ازآنجایی‌که لیفت با نخ بسیار ساده‌تر از عمل جراحی لیفت صورت است، به‌مراتب مقرون‌به‌صرفه‌تر نیز هست.

اگرچه لیفت با نخ مزیت‌هایی دارد اما مهم است که بیماران انتظارات واقع‌بینانه‌ای از این روش داشته باشند. درحالی‌که لیفت با نخ تغییرات ملموسی ایجاد می‌کند، به‌طورکلی تنها چند میلی‌متر صورت را لیفت می‌دهد. به همین دلیل، نتیجه نهایی در لیفت با نخ قطعا کمتر از جراحی لیفت صورت است؛ بنابراین، لیفت با نخ بیشتر برای کسانی مناسب است که افتادگی و شلی پوست آن‌ها خفیف تا متوسط است.

مناسب‌ترین سن برای متقاضیان انجام لیفت با نخ بین 30 تا 55 سال است، درحالی‌که اکثر بیماران بالای 55 سال نتیجه بهتری از جراحی لیفت صورت به دست می‌آورند. البته، لیفت با نخ می‌تواند جایگزین مناسبی برای سالمندانی باشد که به دلایل پزشکی قادر به انجام عمل جراحی نیستند. ازآنجایی‌که لیفت با نخ را می‌توان تحت بی‌حسی موضعی انجام داد، اکثر افرادی که بیماری‌های کهولت سن آن‌ها را مجاز به انجام جراحی نمی‌کند (مثلاً فشارخون بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی) می‌توانند در ایمنی کامل از این روش استفاده کنند. درصورتی‌که بیماری مهمی دارید، حتماً درباره مناسب بودن یا نبودن لیفت با نخ با پزشک خود مشورت کنید.

لازم است بدانید که هیچ روش لیفتی دارای نتایج دائمی نیست؛ هرچند جراحی لیفت صورت معمولاً ماندگاری بیشتری از لیفت با نخ دارد. نتیجه جراحی لیفت صورت می‌تواند تا ده سال نیز باقی بماند، درحالی‌که لیفت با نخ معمولاً بین یک تا سه سال ماندگاری دارد. البته، به خاطر کم‌خطر بودن روش لیفت با نخ، بیمارانی که از نتیجه روش لیفت با نخ رضایت دارند می‌توانند به‌محض جذب شدن بخیه‌های قدیمی صورت خود، مجدداً لیفت با نخ را انجام دهند.

لیفت با نخ‌های PDO

تنها نخی که دارای تاییده FDA می باشد نخ سیلوئت است اما از نخ های دیگر مانند نخ های PDO، آپتوز، و … نیز می توانیم استفاده کنیم.

نخ‌های PDO (پلی دی اکسانون) برای بازجذب ایمن توسط بدن طراحی شده‌اند. این نخ‌ها بین 4 تا 6 ماه در جای خود باقی می‌مانند و پس‌ازآن به‌آرامی حل می‌شوند. هرچند، بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که نتیجه حاصل از لیفت با نخ‌های PDO برای یک سال یا بیشتر ماندگاری داشته باشد. این دوام طولانی‌مدت به دلیل بهبود طولانی وضعیت پوست است که به خاطر کلاژن‌سازی ایجاد می‌شود.

نخ‌های PDO انواع مختلفی دارند: بخیه‌های خاردار، که برای کشش پوست (و درنتیجه ایجاد لیفت بیشتر) و بخیه‌های صاف یا خمیده مناسب است. و نخ های PDO بدون خار برای تحریک کلاژن سازی بسیار عالی هستند.

مراجعان معمولاً بخیه‌های صافی در نقاط استراتژیک صورت خود (مانند گوشه دهان یا امتداد ابروها) قرار می‌دهند تا مناطق دارای مشكل شایع كه علائم پیری در آنها آشكار است را هدف قرار دهند. از طرف دیگر بخیه‌های خاردار نزدیک خط مو زده می‌شوند تا پوست را به‌آرامی عقب ببرند و باعث لیفت گونه‌ها و فک شوند.

روش لیفت با نخ PDO برای بیمار نسبتاً سریع و آسان است. ابتدا نواحی که قرار است لیفت شوند را به‌صورت موضعی بی‌حس می‌کنند و سپس، از ابزاری کوچک (کانولا یا سوزن نازک) برای قرار دادن نخ‌ها در زیر پوست استفاده می‌شود. کل این فرایند معمولاً فقط 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد و پس‌ازآن بیمار آزاد است که به کار خود برگردد.

لیفت با نخ سیلوئت

نخ سیلوئت نیز مانند نخ PDO برای لیفت صورت به استفاده از بخیه‌های موقت زیست سازگار متکی است. نخ سیلوئت بیشتر به لیفت پوست می‌پردازد تا کلاژن‌سازی (البته هر دو هدف را محقق می‌کند)؛ بنابراین نخ‌های استفاده‌شده در این روش تا حدودی متفاوت طراحی شده‌اند. نخ‌های سیلوئت به‌جای اینکه صاف یا خاردار باشند، حاوی تعدادی مخروط هستند که در کشش بافت تاثیر بسیار مهمی دارند. همین مسئله باعث می‌شود نخ‌ها پوست بیشتری را جمع و لیفت قابل‌توجه‌تری در گونه‌ها و فک ایجاد کنند. نخ‌های سیلوئت همچنین طوری طراحی شده‌اند که ماندگاری بیشتری داشته باشند. بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که یک تا سه سال شاهد تأثیر نخ سیلوئت باشند.

روش لیفت با نخ سیلوئت به‌طور متوسط ​​حدود 45 دقیقه طول می‌کشد و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. از سوزن نازکی که مخصوص این کار طراحی شده است برای قرار دادن نخ‌ها در پوست استفاده می‌شود تا ناراحتی بیمار را به حداقل برساند. گاهی اوقات، بیماران پس‌ از انجام این روش تا چند روز دچار درد و سوزش خفیف می‌شوند که معمولاً با مسکن‌های بدون نسخه می‌توان آن را کنترل کرد. در روش لیفت با نخ سیلوئت نیز مانند روش‌های قبلی لیفت با نخ می‌توانید بلافاصله پس از اتمام کار، فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.

بیشترین بهره را از نخ لیفت خود ببرید

ازآنجاکه لیفت‌های با نخ بسیار کم‌خطر هستند و دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارند، می‌توان آن‌ها را با سایر روش‌های غیر جراحی ادغام کرد تا نتایج چشمگیر و گسترده‌تری حاصل شود. توصیه می‌کنیم پس از اینکه پوستتان در اطراف نخ‌های «سیلوئت» بهبود پیدا کرد (منظور 3 تا ۶ ماه)، برای گرفتن نتیجه بهتر با تشخیص پزشک متخصص می توانید از روش هایی مثل هایفوتراپی و RF استقاده کنید. این روش ها باعث تحریک کلاژن سازی و نتیجه بهتر لیفت با نخ می شود و سفتی پوست را به حداکثر می رساند.

تصاویر قبل و بعد

لیفت با نخ سیلوئت خط خنده

خدمات ویژه