انتخاب شامپوی مناسب

فهرست مطالب

انتخاب شامپوی مناسب

شامپو ها ترکیباتی جهت تمییز کردن پوست سر و موها هستند اغلب شامپوها به خوبی پوست سر را تمییز میکنند تفاوت شامپوها بسته به احساسی است که شما پس از استفاده ازآن در موهایتان دارید که این حالت بسته به قدرت سورفاکتانت هاست.

شامپوهایی که قدرت پاک کنندگی بالایی  دارند نباید بیش از 1-2 بار درهفته استفاده شوند.شامپوهایی که برای مصرف روزانه طراحی شدند حاوی سورفاکتانت ملایم تری هستند تا آسیب کمتری به پوست وارد میکنند.

ترکیبات شامپوها

شامپوها  حاوی 80-90% آب با 2-8% دترجنت یا پاک کننده و مواد ایجاد کننده کف و 1% معطرکننده و نگهدارنده اند. اغلب شامپوها حاوی مواد انتی استاتیک, افزایش دهنده ضخامت موها, مرطوب کننده ها, مواد ضد موخوره, رنگ ها,  نرم کننده ها و مواد موثر در شوینده ها شامل: سدیم لوریل سولفات, لارات سولفات و سولفوسوکسینات جهت پاک کنندگی مو و پوست سر.

 شامپوهای پاک کننده:

شامپوهای پاک کننده قوی حاوی سورفاکتانت زیادی هستند شامپوهای حجم دهنده  حاوی پروتئین هستند که به موها باند شده و باعث افزایش حجم  موها میشوند.

 شامپوهای مرطوب کننده:

شامپوهای مرطوب کننده بهترین انتخاب برای موهای خشک و وز موهای رنگ شده و آسیب دیده است و باعث کاهش نیروی استاتیک موها و نمای بهتر آنها میشود پس مرطوب کننده های مخصوص مو مانع از خشکی بیش از حد موها میشوند.

 شامپوهای احیا کننده:

شامپوهای احیا کننده  و ترمیم کننده مخصوص موهای رنگ شده و آسیب دیده حاوی سورفاکتانت ملایم تری هستند این شامپوها حاوی ترکیبات حفظ کننده رنگ مو و در عین حال ترمیم موخوره و زبری موها هستند ولی شواهد اندکی حاکی از موثر بودن آنهاست.

 شامپوهای 2 در 1:

شامپوهای 2 در 1 اغلب حاوی نرم کننده هستند و باعث حفظ زمان میشوند گاهی باعث خشکی و چسبناک شدن موها میشوند.

 شامپو بچه:

شامپوهای بچه حاوی آمفوتریکس هستند و شوینده کمتری دارند و برای پاک کردن موهای بالغین کاربرد زیادی ندارند خصوصا زمانی که موها رنگ شده و از مواد حالت دهنده استفاده کرده باشند.

موها را با آب سرد یا گرم مرطوب کرده (آب داغ میتواند باعث خشکی و آسیب موها شود.)

-مقداری شامپو را روی کف دست ریخته و پس از مالش دستها به یکدیگر آنها را روی موها پخش نمایید.

-حدود 30 ثانیه ماساژ دهید سپس موها را آبکشی نمایید. در موهای معمولی یک بار شستشوی موها با ایجاد کف سبوم سطح پوست سر برداشته میشود ولی در موهای چرب نیاز به دو مرتبه شستشو است.

-سپس از نرم کننده در قسمتهای ساقه مو استفاده نمایید پس از چند ثانیه آن را شستشو نمایید. نرم کننده ها برخلاف دترجنت ها عمل میکنند و از آنجا که حاوی آنیونهای نرم کننده هستند با رفع الکتریسیته ساکن در موها و با برجاگذاشتن یک فیلم سیلیکونی روی ساقه موها باعث نرم شدن کوتیکول مو وکاهش خشونت و شکنندگی موها میشود.

 شامپوهای درمانی

ممکن است حاوی سالیسیلیک اسید جهت برداشتن پوسته ها یا سلنیوم سولفاید- زینک پریتتیون و کتوکونازول جهت کاهش مخمر مالاسزیا فورفور در سطح  پوست سر می شوند. این شامپوها در شوره و درماتیت سبوره مفید هستند آنها ممکن است به درمان پسوریازیس و درماتیت آتوپیک کمک کنند اما شامپوهای حاوی کل تار مفیدترند.

شامپوهای درمانی باید بیش از شامپوهای پاک کننده روی پوست سر بمانند حدود 10 دقیقه. ممکن است پس از آن نیاز به مصرف نرم کننده باشد.

 بیماری های پوستی مرتبط با شامپو

برخی از شامپوها باعث تحریک پوست میشوند این عارضه با محصولات جدید نادر است. علت تغییر pH  پوست است. لذا باید از شامپوهای مناسب هر نوع پوست استفاده شود. تغییر تعداد باکتری و مخمرهای سطح پوست باعث ایجاد درماتیت سبوره میشود. پاک شدن سبوم سطح پوست باعث تبخیر بیشترآب از سطح پوست سر و آسیب پذیرتر شدن و خشکی موها در مقابل مواد اکسیدان و رنگ مو است.

از طرفی پوست خشک مستعد عفونت  با باکتری استافیلوکوک و ایجاد زرد زخم هستند. درماتیت تماسی تحریکی و احساس سوزش در اثر ترکیبات سورفاکتانت خصوصا سدیم لاریل سولفات رخ میدهد.

کهیر تماسی قبه شکل قرمزی و خارش و تورم به خاطر حساسیت به نگهدارنده ها و درماتیت تماسی به ترکیبات گیاهی مانند بابونه و نگهدارنده ها و عطرها.

شامپو های حاوی ترکیبات هیپوآلرژیک

این شامپوها با حذف ترکیبات آلرژی زا و حذف معطر کننده ها یا استفاده از سطوح پایین معطر کننده ها  تولید میشوند.

خدمات ویژه

درباره دکتر عباس خیرخواه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.