نکات طلایی در مورد موها

فهرست مطالب

موهای نازک خود را با سیلیکون تقویت کنید

نازک  بودن موها از شایعترین شکایات بیماران است کمتر خانمی راه بهبود موهای نازک را میداند.
نرم کننده های قوی فقط باعث شلی موها میشوند،راه حل مناسب استفاده از محصولات حاوی سیلیکون است(دایمتیکون و سیلیکومتیکون)این مواد سطح مو را با یک لایه نازک میپوشاند و باعث پر پشت به نظر امدن موها و جلوگیری از خشونت و زبری مو ها میشود سیلیکون حتی پس از ابکشی موها روی سطح مو باقی میماند.

از ماهی و اجیل جهت داشتن موی سالم استفاده کنید

این مواد غذایی باعث میشوند بدن شما قویتر و موهای شما سالمتر باشند ،پروتیئن و امگا 3 موجود در ماهی سالمون و اجیل باعث ایجاد سلامت در پوست و مو میشوند،مواد معدنی مغذی در سبزیجات دارای برگ سبز هویج،،غلات،نیز برای موهای شما مناسب میباشند.
اگاه باشید یک رژیم لاغری نا مناسب غذایی که این مواد را از رژیم غذایی شما حذف کند میتواند اثرات نا مطلوبی بر روی موی شما داشته باشد.
کمبود برخی از مواد مغذی  مثل زینک بیوتین و یا پروتیین باعث نازک شدن موها و ریزش مو میشود.

براق بودن و درخشش مو های خود را با اب ولرم حفظ کنید.

اب داغ میتواند چربی سطح پوست سر را از بین میبرد این چربی فاکتور محافظتی و نرم کننه برای موها و ایجاد درخشندگی در مو ها میشود،البته به این معنا نیست که از اب سرد برای شستشوی موها استفاده کنید زیرا اب سرذ باعث ایجاد کدری در موها میشود.

مو خوره با پروتیین بهبود میابد

ارایش مداوم  موها رنگ کردن دکلره کردن و فر کردن موها باعث اسیب به لایه محافظ خارجی موها که تحت عنوان کوتیکول است میشود و این چیزی است که باعث دو شاخه شدن موها یا مو خوره  میشود.
خوشبختانه محصولاتی در بازار موجود است که باعث بهبود مو خوره میشود ،یکی از این محصولات نرم کننده های حاوی پروتیین هستند .
این پروتیین ها به ساقه مو نفوذ کرده و باعث ترمیم مو خوره میشوند و مانع بابلا رفتن سطح ان میشود لذا بایستی انرا مرتب ادامه داد.
پری موهای شما به ژنتیک شما و نحوه ارایش موهای شما وابسته است مو قرمزها به صورت طبیعی موهای ضخیمتری دارند،ولی افراد بلوند موهای نازکتر ولی فولیکولهای بیشتری دارند.
به هر حال  حتی در صورت استفاده از رنگ موها شما میتوانید موهای خود را تقویت کنید استفاده ازنرم کننده ها و موس ها استفاده نماید.
هنگام استفاده از سشوار ابتدا ریشه مو را خشک نموده و با استفاده از حرارت کم سشوار موها را با شانه کشیدن خشک نمایید. 

پوسته سر با استفاده از روغن ها و چرب کننده ها درمان  نمیشود

علت شوره سر خشک شدن پوست سر نیست  اما به علت  یک پروسه التهابی است که استفاده از روغن ها میتواند این التهاب را تشدید کند  لذا شامپوهای ضد شوره که توسط پزشک تجویز می شوند
میتوانند مفید باشند مطمیئن باشید شامپو از روی سر کاملا پاک شود.
از سشوار با باد گرم با درجه بالا کمتر استفاده  نمایید،بهترین حالت  استفاده از سشوار با قدرت پایین و باد ملایم است.

کمتر مو ها را شانه کنید تا اسیب کمتری به مو ها بزنید:

شانه کردن بیش از حد مو ها موجب کنده شدن انها میشود (ریزش 50 تا 100 عددی مو روزانه نرمال میباشد)این موها موها یی هستند که فاز رشد انها متوقف شده و وارد فاز استراحت شده اند.
برای جلوگیری از ریزش بیش از حد مو ها از شانه با سر دندانه های گرد که کند است استفاده نمایید از شانه کردن موها زمانی که خیس است خودداری نمایید.
از ارایش ها و مدل مو هایی که سبب اسیب به مو میشوند خودداری نمایید
دم اسبی کردن،سفید کردن مو،بافت افریقایی میتواند باعث اسیب فولیکول ها شود.
گشیدن مکرر موها بهعث ریزش مو میشود زیرا به فولیکول مو فشار می اورد
درماتولژیست ها توصیه میکنند که از اکستنشن مو برای بیش از 3 ماه استفاده نشود.باید اگاه بود که مو های مرطوب شکنندگی بیشتری دارند لذا از شانه کردن یا محکم بستن مو ها زمانی که خیس است اجتناب کنید.

اجازه ندهید شامپو های مارکدار و گران جیب شما را خالی کند

شامپوهای گران قیمت اگر چه ممکن است پایه گیاهی داشته باشد اما به این معنی نیست حالت دهنده های خوبی برای مو های شما باشند،تحقیقات نشان داده که استفاده از شامپو های گرانقیمت در ترمیم مو های اسیب دیده هیچ مزیتی نسبت به سایر شامپو های ارزان تر نداشته اند.
نکته مهم این است شما شامپو های انتخاب نمایید که برای مو های شما مناسب است مثلا بمخصوص مو های چرب،رنگ شده یا نرم کننده ….

از رنگ مو های ملایم جهت رنگ کردن ریشه مو ها استفاده کنید

با افزایش سن علاوه بر سفید شدن مو ها مو ها ضعیف تر و شکننده تر میشوند این به معنای کوتاه کردن موها جهت درمان نیست.
رنگهای مورد استفاده بر روی مو های بالغ  بایستی ضعیف باشند تا از اسیب موها جلوگیری شود.
فر و زبر شدن مو ها میشود  ولی الکتریسیته ساکن در موها در رطوبت پایین و هوای خشک بیشتر است
در زمستان رخ میدهد ،رطوبت باعث مجعد شدن موها در فصل زمستان میشود….

از نرم کننده ها جهت خنثی کردن الکتریسیته مو استفاده کنید

شامپوهای که pH تنظیم شده دارند نیز باعث کاهش مجعد شدن موهایی  میشود که در اثر مواد شیمیایی ورنگ مو ایجاد شده.
مو های فر را زیاد شانه نکنید مو های فر با احتمال بیشتری دچار خشکی و شکنندگی میشوند از شانه کردن انها با برسهای معمولی خودداری نمایید.
نرو کننده های حاوی پلیمر می توانند موی فر را قابل شانه کردن نمایند.
از صاف کردن مکرر موهای فر با اتوی مو خودداری فرمایید زیرا باعث اسیب به مو میشود .
از تغییر مکرر رنگ موها خودداری نمایید
شاید شما از افرادی هستید که موی مشکی دارید و همیشه دوست دارید مو های بلوند داشته باشید یا بر عکس، باید بدانید با تغییر مکرر رنگ مو ها  به ان اسیب جدی وارد میکنید.

حقایقی در مورد رنگ مو

رنگ کردن مکرر موها باعث اسیب به مو میشود ولی به نظر نمیرسد که باعث اسیب سلامت عمومی شود،اغلب مطالعات انجام شده در انجمن سرطان امریکا  نشان داده است رابطه ای بین  رنگ مو و سرطان وجود ندارد و در برخی مطالعات ارتباط ضعیفی را نشان میدهد مهمترین توجه در مورد  رنگهای دائم و نیمه دائم  است که قهوه ای تیره یا سیاه است توجه داشته باشید استفاده از رنگهای طبیعی مانند حنا و وسمه انتخابی بی عارضه است.

به سشوار خود استراحت دهید

سشوار کردن مکرر موهای خشک میتواند منجر به ریزش مو میشود،پس زمانی که
مو های خود را سشوار میکنید درجه انرا کم کنید.
مو های نازکتر مستعد اسیب در برابر حرارت سشوار هستند،با استفاده از نرم کننده ها قبل از سشوار کردن و حالت دادن از مو های خود محافظت کنید.
از مو های خود در مقابل افتاب مراقبت کنید.
افتاب با مو های شما مهربان نیست تماس با افتاب باعث خشک شدن موها خصوصا مو های رنگ شده میشود، پس از اسپری های محافظ spf دار و سبک و یا از کلاه استفاده کنید.

قبل از شنا کردن دوش بگیرید

جهت اجتناب از کلر قبل از ورود به استخر  دوش بگیرید و موهای خود را شسته و کاملا خیس نمایید
اگر مو شما به خوبی با اب اغشته شود دیگر مواد شیمیایی و کلر استخر را جذب  نمی کند.

خدمات ویژه

درباره دکتر عباس خیرخواه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.